Joomla

Joomla SEO Tavsiyeleri : Arama Sonuçlarını Özelleştirmek

Joomla Search SEOJoomla için SEO konusu aslında çok uzmanı olduğum bir alan değil ancak son 1-2 aydır yaptığım işlerde ister istemez işin inceliklerini araştırmak zorunda kaldım. Daha önce eklemiş olduğum Joomla SEO Ayarları yazısından sonra aslında sıra bu içerikte değildi ancak bir arkadaşımızın sorusu üzerine araya girmiş oldu. Joomla arama sayfası sonuçlarını nasıl özelleştireceğimizi anlatacağım. Konuda kodlara müdahele edeceğimiz için yedekli çalışmanızda fayda var.

Devamını oku...

Joomla SEO Ayarları Nasıl Olmalı?

Joomla SEOJoomla muazzam bir içerik yönetim sistemi. Her içerik sisteminde olduğu gibi Joomla'nın da kendine göre eksileri var. Bu yazıda Joomla'nın en çok şikayet edilen konularından birisi olan SEO üzerine tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Temel seviyede yapılması gerekenlerden bahsedeceğim yazıdaki konulara pek çok kişi zaten aşinadır ancak ilk defa site kuracak kişileri ihmal etmemek lazım. Yazdıklarım kendi tecrübelerim olduğu için hata yaptığım bir yer olursa yorumlarda uyarırsanız memnun olurum.

Devamını oku...

Joomla ve Güvenlik Önlemleri

joomla logoPek çok yerde göreceğiniz üzere Joomla'nın sürekli hacklendiği söylenir. Hiç alakası olmayan söylemin elbette doğru olduğu noktalarda yok değil. Genellikle orjinal tema ve bileşenler yerine warez kullanımı olunca kaçınılmaz olarak site saldırıya açık hale gelmektedir. Şimdi Joomla'ya potansiyel saldırıların neler olduğunu öğrenelim.

Bu iş için en temel özellik aslında Joomla ile birlikte geliyor. Menüde Bileşenler->Yönlendirme'yi tıklayınız. Bu sayfada sitemizdeki kırık linklere ziyaretçi geldiği zaman hangi sayfaya gitmesini istiyorsak o adrese yönlendirme yapabiliyoruz. İşte tüm mesele burada başlıyor. Bir saldırgan sitemize hangi adresleri deneyerek girmeye çalışıyorsa bu sayfada görebilirsiniz. Resimde benim siteme yapılan saldırıları görebilirsiniz.

Devamını oku...