Microsoft Access

Access Görsel Eğitim Seti 15. - 44. Ders Dosyaları

DownloadButtonYoutube kanalımda yayınlanan Microsoft Access Görsel Eğitim Seti'nin 15. ve 44. dersler arasındaki örnek dosyaları ektedir. Ayrıca ek dosya içerisinde Ribbon Creator, derste kullanılan ikonlar/resimler, il-ilçe veritabanı gibi yardımcı kaynaklar da yer almaktadır.

Devamını oku...

Dlookup Nasıl Kullanılır?

Microsoft Access Dlookup KullanimiMicrosoft Access ile en çok kullanılan fonksiyonlardan bir tanesi etki alanı komutlarıdır. Etki alanı komutları içinde yer alan Dlookup fonksiyonu aslında SQL de kullanılan SELECT sorgusunun özel bir şekilde yazılmış halidir. Böylelikle denetimlerin veya tabloların varsayılan değer alanlarında çalıştırılabilir. Şimdi Dlookup komutu nasıl kullanılır örneklerle inceleyelim.

Devamını oku...

Microsoft Access ile CapsLock Tuşu Nasıl Açılır?

Microsoft Access CapsLock Tusu Nasil AcilirMicrosoft Access ile geliştirdiğiniz uygulamada veri girişi sırasında tüm harfleri büyük olarak yazdırmak isteyebilirsiniz. "CapsLock(BüyükHarf) tuşunu nasıl açabiliriz?" sorusunu konunun devamında inceliyoruz.

Devamını oku...

Program Lisanslama İşlemi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Microsoft Access Lisanslama Güvenlik İşlemleriAccess ile uygulama geliştirenler projelerinin sonuna geldiklerinde tatlı bir sıkıntı yaşanır. O kadar zaman harcanan program dağıtılmaya başlanınca programı herkes istediği gibi kullanacaktır. Bundan dolayı programın herkesin elinde dağıtılmasını engellemek için çare aranmaya başlanır. İşte konumuz bu aşamada devreye giriyor. "Microsoft Access ile güvenli lisanslama nasıl yapılır?" sorusuna cevap arıyoruz.

1- Yaptığınız programı dağıtmadan önce yapmanız gereken en önemli şey projenizi derleyip hata kontrolü yapmaktır:

VBA penceresinde yer alan Debug menüsünde ilk sıradaki Compile Database seçeneğine tıklayın. Eğer projenizde bir problem yoksa hiç bir mesaj almazsınız. Ayrıca tekrar Debug menüsüne tıklarsanız artık Compile Database seçeneğinin pasif olduğunu görürsünüz.

Devamını oku...