PHP Dersleri

phpmyadmin 1142 error hatasinin cozumuLocalhost'unuzu D: gibi farklı bir sürücüye kurduysanız ve işletim sisteminin imajını geri yükleme vb. işlem yaptıysanız PhpMyAdmin'de tablolara tıkladığınızda #1142 - SELECT command denied to user ''@'localhost' for table 'pma_table_uiprefs' şeklinde bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarımda XAMMP tercih ediyorum ve D: sürücüsüne yüklenmiş durumda. Ayrıca Acronis True Image ile C: sürücüsünün yedeğini aldım. Bazen test amaçlı program kuruyorum, virüs bulaştığından şüpheleniyorum veya Windows hatası sonucunda Acronis yedeğini C: sürücüsüne geri yüklüyorum. Böyle bir durumda PhpMyAdmin'de tablolara tıkladığımda #1142 - SELECT command denied to user hatası alıyorum:

 

phpmyadmin #1142 hata

İşte bu durumda hızlıca bir çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle XAMMP'ın kurulu olduğu klasörde PhpMyAdmin'e çift tıklayarak içini görüntüleyin. config.inc.php isimli dosyayı bulup çift tıklayarak içini açın. 34. satırda /* Advanced phpMyAdmin features */ yazılı olduğunu göreceksiniz. Hemen bunun altındaki 35. satırdaki PHP kodlarını yorum satırı haline getirin:

 

$cfg['Servers'][$i]['pmadb'] = 'phpmyadmin';

Yani bu satırın başına // koymanız ve dosyayı kaydetmeniz yeterli olacaktır. 35. satırın son hali şu şekilde olacak:

 

// $cfg['Servers'][$i]['pmadb'] = 'phpmyadmin';

Bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Benim bilgisayarımda XAMMP sunucudaki Apache veya MySql servislerini yeniden başlatmaya gerek kalmadan hemen çalıştı ancak sizde çalışmadıysa her iki servisi önce Stop tuşu ile durdurup sonra Start ile başlatmanız işe yarayabilir.

 

 

Yorum ekleme hakkınız bulunmamaktadır.